Beal Stinger 9.4 mm (70 m)
Coardă de alpinism
Este vorba despre cel mai bine vândut model de coardă Beal, și anume Stinger, adecvat pentru cățărări de diferite lungimi pe nisip sau granit. Această coardă este recomandată doar alpiniștilor profesioniști.
Informații despre produs
Această coardă ușoară și simplu de manipulat cu grosimea de 9,4mm dispune de certificat de utilizare doar ca frânghie simplă. Stinger 9,4 mm este unul din cele mai bine vândute modele de coardă, marca Beal. Este adecvată pentru alpinism sportiv și diferite lungimi de traseu pe nisip sau granit. Datorită diametrului său, coarda Stinger 9,4 mm nu este adecvată pentru asigurarea optului clasic, ci pentru întrerupător semi-automat sau coborâtor mai îngust. Datorită variantelor de impregnație această coardă este adecvată pentru utilizare în aer liber, în orice caz grosimea sa o recomandă doar pentru alpiniștii experimentați. Toate variantele beneficiază de tehnologia Unicore care, datorită conexiunii dintre nucleu și împletitură, sporește siguranța și durata de viață a corzii.
Corzi de cățărare Beal:
- tehnologie Unicore
- impregnare Dry Cover sau Golden Dry
- certificată doar ca frânghie simplă
- utilizare universală
- doar pentru alpiniști experimentați
- ușoară și compactă
- rezistență mai mică la frecare în comparație cu frânghiile cu grosime mai mare
Parametri
- Marcă
- Beal
- Diametru coardă
- 9,4 mm
- Lungimea corzii
- 70 m
-
Extensie statică
Prodloužení lana uvedené v % délky (statické zatížení)
- 9,5 %
-
Nr. de căderi
Počet normovaných pádů přes hranu o poloměru 5 mm.
- 7
-
Extindere dinamică
Prodloužení lana uvedené v % délky (dynamické zatížení)
- 37 %
-
Forța de impact
Forța maximă de impact a frânghiei. Cu cât sunt mai mici, cu atât căderile sunt mai atenuate.
- 7,5 kN
- Impregnarea corzii
- Da
- Impregnarea nucleului
- Da
- Tip de coardă
- Coardă simplă
- Culoare
- albastru / verde deschis
- Culoarea producătorului
- Anis / Blue
- Termen de garanție
- 24 luni
- Codul produsului
- 76037577
- EAN
Despre producători
De peste 30 de ani, Beal a produs corzi de alpinism, și corzi speciale de lucru și de construcții, precum și corzi pentru salvare și pentru personalul militar. Datorită dezvoltării continue și testarea în cooperare cu alpiniști experți, include firma Beal pe primul loc în lume ca producător. Pe piața cu corzi de alpinism este de mulți ani o forță motrice de conducere, în principal datorită inovațiilor, cum ar fi Programul de sistem (= întărirea legăturii de frânghie la capetele coardei pentru o mai mare rezistență la uzură la locul cel mai afectat de cădere) prima frânghie Joker cu adevărat versatilă sau frânghie electronică cu cip.